Magdalena | Szkoła Języków Obcych LEKTOR - Kurs angielskiego Wrocław

Magdalena

O sobie samym: 

For many years now I have been teaching French and for the past four also Polish as foreign language. It gives me a lot of satisfaction, new friendships, great insight into our language and culture.  My experience as a teacher has made me believe that there is not a single person in the world unable to learn a foreign language. First thing I always try to do with my students is make them believe in themselves, pass this barrier and understand that Polish, just like French, is quite an organized language and not as scary as people think. I pay a lot of attention to phonetics and cultural curiosities, and use grammar rather as means to an end than a main goal.   
In my free time I travel a lot, mostly around Poland and Czech Republic, take pictures of train stations, airports and old tenement houses. I love cooking and spending time with my friends. Coffee and chocolate are my favorites when it comes for such meetings or a good book on a couch.
 
Od wielu lat uczę języka francuskiego, a także od 4 lat uczę języka polskiego jako obcego co daje mi, oprócz satysfakcji z pracy, znajomości i przyjaźnie, i nowe spojrzenia na nasz język i kulturę. Moje doświadczenie jako nauczyciela sprawiło iż głęboko wierzę, że nie ma osoby, która nie jest w stanie nauczyć się języka obcego. Pierwsze co staram się zrobić z moim uczniem to to by uwierzył w swoje możliwości, pozbył się tzw. bariery językowej, przekonał się, że polski, jak i francuski to całkiem poukładany język i nie taki straszny jak głoszą. Dużą wagę przywiązuję też do fonetyki, ciekawostek kulturalnych, a gramatykę traktuję jako narzędzie, a nie cel sam w sobie..
W wolnym czasie podróżuję szczególnie po Polsce i Czechach, fotografuję dworce, lotniska, stare kamienice. Uwielbiam gotowanie i spędzenie czasu z przyjaciółmi, a kawa i czekolada to mój idealny dodatek do spotkań czy lektury na domowej kanapie.