Nauka języka dla każdego - Wrocław

7 rzeczy, które pomogą Ci w nauce KAŻDEGO języka...

To oczywiste, języki różnią się od siebie i każdy z nich trzeba ugryźć z innej strony. Są jednak pewne wskazówki w nauce języków, które są uniwersalne i pojawiają się w wypowiedziach wielu poliglotów.
Warto je przejrzeć, aby zacząć się uczyć języków z garścią inspiracji.

1. Obierz cel językowy

Cel to koło zamachowe Twojej nauki. Warto więc przypomnieć sobie, skąd pomysł na uczenie się akurat takiego języka obcego. Na pewno jest on związany z jakimś konkretnym celem – awans w pracy, chęć oglądania filmów w oryginale, dogadanie się w podróży...
Mając na uwadze swoje potrzeby, każdy może z powodzeniem  dopasowany sobie kurs i skupiać się w nim na odpowiednim rodzaju słownictwa.

2. Znajdź partnera do nauki języka

Nic nie motywuje tak jak towarzystwo. Widać to w przypadku uprawiania sportu – w parkach i na siłowniach widzimy często grupki lub pary ćwiczących. Dlaczego inaczej miałoby być w nauce języka? Mając partnera uczącego się tego samego języka zyskujesz motywację do pracy, skontrolujesz swoje postępy oraz będziesz mógł też konwersować po zajęciach. Same zalety!

3. Baw się podczas poznawania języków

Nauka języka obcego to nie tylko siedzenie w sali nad podręcznikiem. To przede wszystkim proces twórczy – jak pisanie czy malowanie. Pomyśl o tym, jak możesz włączyć nowo poznawany język  do kreatywnych zajęć?
W zależności od tego co lubisz, możesz tłumaczyć słowa piosenek, rysować komiksy, nagrywać filmiki. Spraw, aby proces nauki był dopasowany do Ciebie, a łatwiej będzie Ci osiągnąć cel, o którym wspomnieliśmy na początku.

 

4. Wyjdź ze strefy komfortu

Jeśli tylko masz okazję,  kontaktuj się z ludźmi. Im częściej rozmawiasz z innymi, tym bardziej poszerzasz swoje umiejętności w  danym języku.
Ćwicz pisanie, ale przede wszystkim mówienie. Nie ma się czego wstydzić – nie można osiągnąć biegłości bez uniknięcia po drodze 10, 100 czy 1000 kłopotliwych sytuacji. Twoi rozmówcy widząc, że się uczysz, będą dla Ciebie bardziej wyrozumiali. Przecież Ty też patrzysz z sympatią na uczących się polskiego, prawda?

 

5. Słuchaj i obserwuj

Kto powiedział, że jedyną osobą, która może uczyć Cię języka jest tylko Twój nauczyciel?  W zależności od Twojego wyboru – na świecie żyje od kilku do kilkuset milionów potencjalnych profesorów. Znajdziesz ich w filmach, książkach, a nawet na ulicy.
Obserwuj co i jak mówią, a szybciej poznasz codzienne słownictwo, odmiany języka i różne wymowy.

6. Bądź jak dziecko

Według ostatnich badań, zdolność do nauki języka wcale nie maleje wraz z wiekiem.  W czym więc tkwi sekret sukcesu dzieci w szybkim przyswajaniu języka?
-nie boją się popełniać błędów
-bawią się językiem
-są ciekawe świata
Podczas nauki języka warto odkryć w sobie te cechy na nowo – popełniać błędy i uczyć się na nich.  Radzimy: „Nie potrafię” zamienić na „Jeszcze się tego nie nauczyłem”.

7. Bądź otwarty na kulturę

Język jest nieodłącznie związany z kulturą danego kraju. Kontakt z nią zapewni Ci więc szybką poprawę zdolności językowych. Nie musisz porywać się od razu na czytanie klasyków literatury. Czytanie artykułów na ciekawe tematy lub odcinek ulubionego serialu z oryginalnymi napisami to też świetna sprawa. Pomyśl, jakie rzeczy lubisz czytać i oglądać w ojczystym języku i poszukaj materiałów w tym, którego się uczysz. To doskonały sposób na poznanie popkultury, idiomów i kodów kulturowych znanych tylko native’om.

Jak widać, oprócz wyboru dobrej szkoły językowej, warto także przystąpić do nauki języka  z odpowiednim nastawieniem. Na szczęście każdy może wybrać dla siebie to, co przyspieszy pierwszą płynną rozmowę z obcokrajowcem.